O`zbekiston Respublikasi maktabgacha ta`lim tashkilotlari rahbar va pedagog xodimlari uchun malaka oshirish kurslari
Zamonaviy jamiyat maktabgacha ta'lim tizimidagi o'qituvchilarning kasbiy kompetensiyasiga sifat jihatidan yangi talablarni qo'ymoqda, bu esa, o'z navbatida, ularning uzluksiz kasbiy rivojlanishi zarurligini kun tartibiga chiqaradi. Bugungi kun muammolari o‘qituvchidan yangi kompetensiyalarni o‘zlashtirish yoki mavjudlarini yuqori darajaga ko‘tarishda tez moslashuvchanlik va epchillikni talab qiladi. Bu jarayonda qo‘shimcha kasbiy ta’lim muhim o‘rinni egallaydi.
Maktabgacha ta'lim tizimi pedagoglarining malakasini oshirish uzluksiz ta'limni rivojlantirishning hozirgi tendensiyalariga tabiiy ravishda mos keladi. Toshkentdagi Puchon universitetida ta’limning asosiy tamoyili – ta’lim oluvchining qiziqishi va shaxsiy faolligidir.
Qo'shimcha kasbiy pedagogik ta'lim tizimini rivojlantirishning bir qancha yetakchi tendensiyalarini ajratib ko’rsatish mumkin:
- tinglovchilarning malaka oshirish dasturlarini tanlashda ongliligi va aniq bir maqsadni mo’ljallanganligi;
- amaliyotga yo'naltirilgan dasturlarga talab;
- faol o'qitish usullaridan maksimal darajada foydalanish.
Shu munosabat bilan, Toshkentdagi Puchon universitetida maktabgacha ta’lim tashkilotlari rahbar va pedagog xodimlari uchun malaka oshirish kurslari ochilmoqda. Qayta tayyorlash va malaka oshirish kurslarida o‘qitish maxsus dasturlar bo‘yicha 144 soat miqdorida - to‘g‘ridan-to‘g‘ri (bevosita) malaka oshirish shaklida ishdan uzilishlarsiz amalga oshiriladi.
Mashg'ulotlar 7-noyabrdan 30 noyabrgacha rus tilida, haftada 6 kun 16:00 dan 20:30 gacha o'tkaziladi.
Kursni tugatgandan so'ng, tinglovchilar test sinovi shaklidagi attestatsiyadan o'tishlari kerak.
Attestatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tgan kurs tinglovchilariga davlat na’munasidagi malaka sertifikati beriladi.

Курсы повышения квалификации руководителей и педагогических кадров дошкольных образовательных организаций Республики Узбекистан
Современное общество выдвигает качественно новые требования к профессиональной компетентности педагогических работников системы дошкольного образования, что, в свою очередь, порождает необходимость их постоянного профессионального развития. Вызовы современности требуют от педагога гибкости и оперативности в освоении новых компетенций или развитии имеющихся до более высокого уровня. В этом процессе значительную роль играет дополнительное профессиональное образование.
Повышение квалификации педагогов дошкольного образования органично вписывается в современные тенденции развития непрерывного образования. Основной принцип образования в Университете Пучон в Ташкенте – интерес и собственная активность обучающегося.
Можно выделить несколько ведущих тенденций в развитии системы дополнительного профессионального педагогического образования:
- осознанность и целенаправленность обучающихся в выборе программ повышения квалификации;
- востребованность практико-ориентированных программ;
- максимальное использование активных методов обучения.
В связи с этим, Университет Пучон в Ташкенте открывает Курсы повышения квалификации для руководителей и педагогов дошкольных образовательных организаций. Обучение на курсах переподготовки и повышения квалификации осуществляется по специальным программам в объеме 144 часа — в форме прямого повышения квалификации без отрыва от работы.
Обучение будет проходить с 7 по 30 ноября на русском языке, 6 дней в неделю с 16:00 до 20:30.
По завершении обучения слушателям курсов необходимо пройти аттестацию в формате тестирования.
Слушателям курсов, успешно прошедшим аттестацию, выдается Квалификационный сертификат, являющийся документом государственного образца строгой отчетности.