“Ilmiy daraja (PhD) olish uchun yoziladigan dissertatsiya: uslubiy ko’rsatmalar” mavzusida ilmiy-metodik seminar o‘tkazildi
Bugun Toshkent shahridagi Puchon universitetida Fan va innovatsiyalar markazi tashabbusi bilan seminar bo‘lib o‘tdi. Filologiya fanlari doktori, professor N. D. Kim ma'ruzachi sifatida qatnashdi. Seminarda universitet xodimlari, professor-o‘qituvchilari, boshqa oliy o‘quv yurtlarining yosh olimlari, doktorantlari va magistrantlari ishtirok etdilar.
Seminar doirasida quyidagi mavzular ko‘rib chiqildi:
1. Dissertatsiya nima? Dissertatsiya yozishga qo’yiladigan talablar.
2. Tadqiqotning dolzarbligi, talabgirligi, obyekti va predmeti.
3. Nashrlar. Maqolalar va tezislar. Maqola qanday yozilishi kerak?
Seminar davomida universitet rektori Viktor Veniaminovich Nam yosh olimlar jamiyatini tuzish taklifini bildirdi. Shuningdek, seminar so‘nggida savol-javob o‘tkazilib, unda har bir mavzu seminar ishtirokchilarining ilmiy ishlari doirasida ko‘rib chiqildi.

Научно – методический семинар «Диссертация на соискание ученой степени (PhD): методические рекомендации»
Сегодня в Университете Пучон в Ташкенте прошел семинар, инициированный Центром науки и инноваций. Спикером выступила доктор филологических наук, профессор Ким Н.Д. Слушателями семинара стали сотрудники, профессорско-преподавательский состав университета, молодые ученые, докторанты и магистранты других вузов.
В рамках семинара были рассмотрены следующие темы:
1. Что такое диссертация? Требования по написанию диссертации.
2. Актуальность, востребованность, объект и предмет исследования.
3. Публикация. Статьи тезисы. Как писать статьи.
В ходе семинара ректор университета Нам Виктор Вениаминович предложил создать научное сообщество молодых ученых. Также по окончании семинара была проведена сессия вопросов и ответов, где каждая тема была рассмотрена в рамках научных работ участников семинара.