Kirish imtihonlarining birinchi bosqichi: test sinovlari haqida ma'lumot
Toshkent shahridagi Puchon Universiteti rahbariyatining qaroriga binoan, 2020-2021 o‘quv yili abituriyentlar uchun kirish imtihonlari tafsilotlari tasdiqlandi. Imtihonning birinchi bosqichi - test sinovlari haqida to‘liq ma’lumot quyida keltirilgan. Sizdan barcha tafsilotlarni diqqat bilan o‘qib chiqishingizni so‘raymiz.
TEST SINOVLARI
1.Test sinovlari haqida:
● Test savollari soni: 60 ta ( grammatika, lug‘at va o‘qish bo‘yicha)
● Test sinovlari uchun maksimal ball: 60 ball
● Test sinovi shakli: onlayn. Dastur algoritmi savollar bankidan tasodifiy vazifalarni tanlab oladi va har bir abituriyentga alohida vazifalar variantini shakllantiradi.
● Test sinovlari kunlari:
«Maktabgacha ta'lim» (kunduzgi bo‘lim) fakultetida - 27-avgust,
«Maktabgacha ta'lim» (kechki bo‘lim) va «Arxitektura» fakultetlarida - 28-avgust,
«Koreys tili va menejment » fakultetida - 29-avgust
● Imtihon topshiriladigan fan:
- Ingliz tili: «Maktabgacha ta'lim» va «Arxitektura» fakultetlari uchun
- Koreys tili: «Koreys tili va menejment » fakulteti uchun
● Test sinovlarining murakkablik darajasi: ingliz tilidan IELTS 5.5 gacha; koreys tilida TOPIK 3 gacha
● Onlayn test uchun ajratilgan vaqt: 70 minut
● Test sinovi yakunida bizning sestemamiz quyidagi natijalarni ko‘rsatadi: to‘g’ri va noto‘g‘ri javoblar sonini
** Til sertifikatlari nusxalarini taqdim etgan abituriyentlar testdan ozod etiladi.
2. Tadbirning formati va texnik tafsilotlari
● Test onlayn tarzda abituriyentning shaxsiy kabineti orqali amalga oshiriladi. Shaxsiy kabinetga kirish uchun https://but.uz/uz/login ssilkasiga o‘ting hamda login va parolingizni kiriting. Login va parol ro‘yxatga olish kvitansiyasining pastki qismida ko‘rsatilgan. (ro‘yxatga olish kvitansiyasi quyida keltirilgan). Keyingi haftadan boshlab test sinovlarining boshlanish vaqti har bir abituriyentning shaxsiy kabinetida ko‘rsatiladi.
● Abituriyentga testdan o‘tish uchun quyidagilar kerak: barqaror internet,1 ta telefon (video-aloqa uchun) va test sinovlari uchun 1 ta telefon yoki kompyuter (maqul), tinch xona, pasport.
● Abituriyentlar ma'lum vaqt bilan guruhlarga bo‘linadilar. Test sinovlari vaqti to‘g‘risida har bir abituriyentga alohida sms-xabar yuboriladi. Sms-xabarlar ro‘yxatdan o‘tish paytida abituriyent tomonidan ko‘rsatilgan telefon raqamiga yuboriladi.
● Universitet kuzatuvchilari Microsoft Teams ilovasi orqali test sinovlariga qioya qilinishini nazorat qiladilar.
● Abituriyent profiliga kirish uchun Microsoft Teams ilovasini yuklab olib, login va parolni kiritishi kerak. Login: abituriyentning ro‘yxatdan o‘tish raqami@but.uz (10 xonali raqam abituriyent rasmi ostidagi ro‘yxatga olish kvitansiyasida ko‘rsatilgan). Masalan, login 2020123456@but.uz. Parol: hamma uchun bir xil but2020*
● Test sinovlari topshirish bo‘yicha rus va o‘zbek tillarida batafsil ko‘rsatmalar shu yerda. Ko‘rsatmalar bilan tanishib chiqishingizni, yuqorida ko‘rsatilgan ilovani yuklab olib shaxsiy profilingizga kirishni tekshirib ko‘rishingizni tavsiya qilamiz. Muammolar yuzaga kelgan taqdirda, universitet bilan quyidagi raqamlar orqali bo‘g‘laning: 781504002(213), 951963601, 951963602 (test sinovlari boshlanishidan oldin).
● Agar abituriyent test sinovlari boshlanishiga kechiksa, sistema avtomatik ravishda kech berilgan vaqtni dastlab berilgan 70 minutdan chiqarib tashlaydi. Masalan, abituriyentning test sinovlari boshlanishi soat 10:00 ga belgilangan. Abituriyent kechikib soat 10:20 dan test sinovini boshlasa, unga 70 minut emas, 50 minut vaqt beriladi.
● Agar abituriyent test sinovlari paytida texnik nosozliklarga duch kelib, natijada imtihonni davom ettira olmasa, shu zahoti universitet ma’muriyati bilan quyidagi raqamlar orqali bog‘lanishi shart: 781504002 (213), 951963601, 951963602. Abituriyentning ma’lumotlari sistema orqali tekshirilgandan so‘ng, qayta imtihon topshirish kuni belgilanadi. Qayta topshirish faqat bir marta amalga oshiriladi. Abituriyent qayta test topshiradi, test topshiriqlari yangilariga almashtiriladi.
** Test sinovlarini boshlamagan va imtihon vaqtini to‘liq o‘tkazib yuborgan abituriyentlarga qayta topshirish uchun ruxsat berilmaydi.
3. Test sinovlari jarayonining umumiy ko‘rinishi:
● Belgilangan test sinovlari vaqtidan yarim soat oldin universitet kuzatuvchilari Microsoft Teams orqali abituriyentning hujjatlarini individual tekshirishini boshlaydilar va imtihon qoidalari bilan tanishtiradilar.
● Test sinovlari qat’iy belgilangan vaqtda boshlanadi. Test sinovlari uchun 70 minut ajratilgan.
● Ekranda test sinovlari davomida qolgan vaqt taymer bilan ko‘rsatiladi.
● Test sinovlari paytida abituriyent o‘z javoblarini tahrir qilishi (o‘zgartirishi) mumkin.
● 70 minutdan so‘ng barcha javobsiz qolgan savollar noto‘g‘ri deb hisoblanadi.
● Test sinovlari tugagandan so‘ng abituriyentning natijasi ekranda paydo bo‘ladi: to‘g‘ri va noto‘g‘ri javoblar soni. Abituriyentning natijalari sistemaga avtomatik ravishda kiritiladi va shu bilan test sinovlari bosqichi tugaydi.
● Test sinovlarini erta tugatgan abituriyent Microsoft Teamsdagi “qo‘lni ko‘tarish” funksiyasi yordamida kuzatuvchiga xabar beradi. Kuzatuvchi abituriyentni belgilaydi va video-konferensiyani tark etishiga ruxsat beradi.

Информация о первом этапе вступительных экзаменов: тестирование
В соответствии с решением руководства университета Пучон в городе Ташкенте были утверждены детали вступительных экзаменов для абитуриентов 2020-2021 учебного года.
Ниже представлена полная информация о первом этапе отбора - тестирование. Убедительная просьба, внимательно ознакомиться с объявлением.
ТЕСТИРОВАНИЕ
1. О тестировании:
- Общее количество тестовых вопросов: 60 (по грамматике, лексике и чтению)
- Максимальный балл за тестирование: 60 баллов
- Формат проведения тестирования: онлайн. Алгоритм программы в произвольном порядке выбирает задания из банка вопросов и формирует вариант заданий индивидуально для каждого абитуриента.
- Даты проведения тестирования:
Факультет “Дошкольное образование”(дневное отделение) - 27 августа
Факультеты “Дошкольное образование” (вечернее отделение) и “Архитектура” - 28 августа
Факультет “Корейский язык и менеджмент” - 29 августа
● Предмет тестирования:
- Английский язык: для факультетов «Дошкольное образование» и «Архитектура»
- Корейский язык: для факультета «Корейский язык и менеджмент»
● Уровень сложности тестовых заданий: до IELTS 5.5 по английскому языку; до TOPIK 3 по корейскому языку
● Время прохождения тестирования: 70 минут
● Сразу по окончании тестирования на экране будут показаны результаты: количество правильных и неправильных ответов
**Абитуриенты, предоставившие копии языковых сертификатов, освобождаются от тестирования.
2. Технические детали проведения тестирования
● Тестирование будет проводиться в онлайн формате через личный кабинет абитуриента на сайте университета. Для доступа в личный кабинет перейдите по ссылке https://but.uz/ru/login и введите логин и пароль. Логин и пароль указаны на нижней части регистрационной квитанции, которая была отправлена абитуриенту по окончании регистрации (пример регистр.квитанции представлен ниже). Со следующей недели в личном кабинете каждого абитуриента будет отображаться время начала тестирования.
Настоятельно рекомендуем, проверить доступ к личному кабинету заранее. В случае возникновения проблем, обратитесь в университет по следующим номерам: 951963601, 951963602 до тестирования.
● Для прохождения тестирования абитуриенту понадобятся: устойчивое подключение к интернету, 1 телефон (для видеосвязи) и 1 телефон или компьютер для прохождения тестирования, тихое помещение, регистрационная квитанция, паспорт.
● Абитуриенты будут разделены по группам с назначенным временем прохождения тестирования. Каждый абитуриент будет оповещен о своем времени прохождения тестирования индивидуально посредством смс-уведомления. Смс-уведомления будут отправляться на номера телефонов, указанных абитуриентом в онлайн заявлении на поступление.
● На протяжении всего экзамена наблюдатели университета будут следить за проведением тестирования посредством приложения Microsoft Teams. Для входа в профиль абитуриента в приложении необходимо скачать приложение Microsoft Teams, ввести логин и пароль. Логин: регистрационный номер абитуриета@but.uz (10-ти значный номер указан под фотографией абитуриента на регистрационной квитанции). Например, логин 2020123456@but.uz . Пароль: у всех единый but2020*
● Подробная инструкция по прохождению тестирования доступна на русском и узбекском языках здесь. Настоятельно рекомендуем, ознакомиться с инструкцией, заранее скачать вышеуказанное приложение и проверить доступ в личный профиль в приложении. В случае возникновения проблем с доступом, обратитесь в университет по номерам 951963601, 951963602 до тестирования.
● В случае опоздания абитуриента к началу тестирования, система автоматически отнимет время опоздания от изначально предоставляемых 70 минут. Например, начало тестирования у абитуриента назначено на 10:00. Если абитуриент опоздал и начинает тестирование в 10:20, то на прохождение тестирования ему дается 50 минут, вместо 70.
● В случае возникновения у абитуриента технических проблем во время тестирования, в результате которых он/она не может продолжать прохождение экзамена, абитуриенту нужно связаться с администрацией университета по номерам 951963601, 951963602 сразу же после возникновения неполадок. После проверки данных абитуриента в системе, будет назначен день пересдачи. Пересдача будет проходить один раз. Абитуриент будет сдавать тестирование заново, тестовые задания будут заменены на новые.
**Абитуриенты, не начавшие тестирование и полностью пропустившие время своего тестирования, к пересдаче допущены не будут.
3. Обзор процесса прохождения тестирования:
- За полчаса до назначенного времени тестирования наблюдатели с университета через Microsoft Teams начинают индивидуальную проверку документов абитуриентов и их ознакомление с правилами проведения экзаменов.
- Строго в назначенное время начинается тестирование. На его прохождение у абитуриента есть 70 минут. Таймер с оставшимся временем отображается на экране на протяжении всего тестирования
- В течении тестирования абитуриент может редактировать свои ответы
- По прошествии 70 минут все неотвеченные вопросы будут засчитаны как неправильные
- После завершения тестирования на экране появляется результат абитуриента: количество правильных и неправильных ответов. Результаты абитуриента автоматически заносятся в систему. Этап тестирования заканчивается.
- При досрочном завершении тестирования абитуриент дает знать наблюдателю, использовав функцию “Поднять руку” в приложении Microsoft Teams. Наблюдатель отмечает абитуриента и дает разрешение покинуть видеоконференцию.