Markaziy Osiyodagi koreys diasporasi: tarixi, madaniyati va ijtimoiy hayoti
O‘zbekiston Respublikasi maktabgacha ta’lim tizimi kadrlari malakasini oshirish va qayta tayyorlash institutida “Markaziy Osiyodagi koreys diasporasi: tarixi, madaniyati va ijtimoiy hayoti” mavzusida 1-xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Toshkent shahridagi Puchon universiteti tomonidan koreysshunoslik bo’yicha tashkil etilgan ushbu anjumanda mazkur universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilari va talabalari, koreyalik olimlar, tarixchilar, ommaviy axborot vositalari, madaniyat markazlari vakillari, shuningdek, koreys xalqining tarixini o‘rganishga ixtisoslashgan xorijlik olimlar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida ishtirokchilar tomonidan koreys xalqining Uzoq Sharqqa, so‘ngra Markaziy Osiyo mintaqalariga, O‘zbekistonga ko‘chishining turli davrlariga oid; sobiq SSSRning milliy ozchiliklarga nisbatan siyosati va ularni jamiyatga singdirish toʻgʻrisida; arxivlar bilan, shu jumladan, xorijiy mamlakatlardagi shu va shunga tegishli masalalar bo'yicha ishlash haqidagi mavzularda ma’ruzalar va taqdimotlar tayyorlandi. Ishtirokchilarga mustaqillik yillarida koreyslar o‘rtasida olib borilgan sotsiologik tadqiqotlar, O‘zbekistondagi maktab va oliy o‘quv yurtlarida koreys tilining o‘qitilishi va boshqa mavzularda ma’ruzalar taqdim etildi.
“Yevrosiyodagi koreyslar tarixini tushunishga zamonaviy yondashuvlar”, “Markaziy Osiyoda koreys madaniyati”, “MDHdagi koreyslarning oʻziga xosligi va oʻz-oʻzini anglashi” mavzularida sho’balar ish olib bordi.
So‘zga chiqqanlar O‘zbekistonda koreys maorifi tarixi, koreys madaniyat markazlari va ommaviy axborot vositalari faoliyati, xalqining urf-odat va an’analari haqida so‘zlab berdilar.
Shuningdek, Janubiy Koreyaning O‘zbekistondagi elchixonasi huzuridagi Koreya Respublikasi ta’lim markazi faoliyati haqida ham so‘z yuritildi. Bu yerda koreys xalqi tarixi va madaniyati bilan shug’ullanishni xohlovchilarga koreys tili o‘rgatiladi.
Bundan tashqari, ushbu markaz O‘zbekiston fuqarolariga Koreyada ta’lim olish bo‘yicha ma’lumotlar berish orqali axboriy yordam ko‘rsatadi. «O‘tgan yili koreyslar O‘zbekiston va Markaziy Osiyoda istiqomat qilayotganining 85 yilligini nishonlagan edik, — deydi Toshkent shahridagi Puchon universiteti rektori Viktor Nam. – Ushbu sana munosabati bilan xalqaro konferensiya tashkil etish, ushbu masalani o‘rganishga hissa qo‘shish maqsadida anjumanga mutaxassislarni, jumladan, xorijlik mutaxassislarni jalb etishga qaror qildik».
AQSH, Buyuk Britaniya, Rossiya, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Janubiy Koreyadan koreysshunos mutaxassislar taklif etildi. Ular ushbu masala yuzasidan o’z ma'ruzalarini tayyorladilar va muhokamalarda, jumladan, onlayn tarzda so'zga chiqdilar.
Konferensiya yakunida koreyslarning koʻchirilishi qanday sharoitlarda kechgani (siyosiy, ijtimoiy jihatlari), ularning Markaziy Osiyo mintaqasi va Oʻzbekistonga moslashgani qayd etildi. Mamlakatimizda ushbu diasporani jumladan, qo‘shni davlatlar diasporalari, Janubiy Koreya bilan hamkorlikda rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, urf-odatlar, til va madaniyatni asrab-avaylash hamda 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasining jamiyatda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglik muhitini mustahkamlash bo‘yicha maqsadlarini amalga oshirish doirasidagi vazifalar belgilab olindi.

Корейская диаспора в Центральной Азии: история, культура и социальная жизнь
В Институте повышения квалификации и переподготовки кадров системы дошкольного образования Республики Узбекистан состоялась 1-ая международная конференция «Корейская диаспора в Центральной Азии: история, культура и социальная жизнь».
В конференции по корееведению, организованной Университетом Пучон в городе Ташкенте, приняли участие руководство, профессорско-преподавательский состав и студенты данного вуза, ученые - корееведы, историки, представители СМИ, культурных центров, а также зарубежные ученые, специализирующиеся на изучении истории корейского народа.
Участниками были подготовлены доклады и презентации на темы разных периодов эмиграции корейского народа на Дальний Восток, а затем в регионы Центральной Азии и в Узбекистан; о политике бывшего СССР по отношению к национальным меньшинствам и ассимиляции их в общество; о работе с архивами, в том числе в зарубежных странах по этим и сопутствующим вопросам. Вниманию участников презентованы доклады о социологических исследованиях среди корейцев в годы независимости, преподавании корейского языка в школах и вузах Узбекистана и другие.
Состоялись сессии на темы «Современные подходы к осмыслению истории корейцев в Евразии», «Корейская культура в Центральной Азии», «Идентичность и самосознание корейцев в СНГ».
Выступающие рассказали об истории корейского просвещения в Узбекистане, деятельности корейских культурных центров и СМИ, обычаях и традициях своего народа.
Рассказано о деятельности Центра образования Республики Корея при посольстве Южной Кореи в Узбекистане. Здесь преподают корейский язык всем желающим приобщиться к истории и культуре корейского народа.
Кроме того, данный центр оказывает информационную поддержку для граждан Узбекистана по обучению в Корее. «В прошлом году мы отмечали 85-летие проживания корейцев в Узбекистане, Центральной Азии, — говорит ректор Университета Пучон в городе Ташкенте Виктор Нам. — В честь этой даты нами было принято решение организовать международную конференцию, внести свою лепту в изучение данного вопроса, привлечь специалистов, включая зарубежных, принять участие в мероприятии».
Приглашены специалисты-корееведы из США, Великобритании, России, Казахстана, Кыргызстана, Южной Кореи. Они подготовили доклады и выступили на дискуссиях, в том числе в формате онлайн.
По итогам конференции отмечены условия, в которых происходило переселение корейцев (политические, социальные аспекты), их адаптация в регионе ЦА и в Узбекистане. Обозначены перспективы развития диаспоры в нашей стране, включая сотрудничество с диаспорами сопредельных государств, с Южной Кореей, а также сохранения традиций, языка и культуры, в том числе в ходе реализации целей Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в плане укрепления атмосферы межнационального согласия и религиозной толерантности в обществе.